Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milo koristi sedam službenih vozila * I SNP za sporazum uz manje izmjene * Režim se najviše plaši referenduma * Slavko štiti maskirane huligane * Edukativni izlet na Vrsutu * Vjeverica ostala bez kuće * Milo koristi sedam službenih vozila
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-04-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

N/A







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2016-03-28 KULTURNO-ZABAVNO VEČE U DOMU SLOBODE U PRČANJU OKUPILO ZAVIČAJCE IZ VELIKE KOD PLAVA Djecu uče da se po rodu veličkome kazuju Namjera im je da ograde centralno groblje, da naprave novu kapelu, da izgrade lokalne puteve, da staru školu pretvore u zavičajni muzej, da se, koliko je god moguće, stanovništvo zadrži da živi u Velici
Dan - novi portal
Ve­li­ča­ni iz Pod­go­ri­ce i pri­mor­skih gra­do­va, iz Sr­bi­je, Bo­sne, sa Ko­so­va, ali i oni ko­ji i da­nas stal­no ži­ve u se­lu Ve­li­ka kod Pla­va, nji­ho­ve zva­ni­ce iz su­sjed­nih se­la Gor­nja Rža­ni­ca, Še­ku­lar, Bre­zo­je­vi­ca, te is­tak­nu­ti pi­sci, pje­sni­ci i pu­bli­ci­ste, ima­li su li­je­pu pri­li­ku da se dru­že i da se bo­lje upo­zna­ju u kul­tur­no-za­bav­noj ve­če­ri, odr­ža­noj u su­bo­tu u Do­mu kul­tu­re u Pr­ča­nju. Bi­la je to pri­li­ka i da se na­pra­vi osvrt na isto­ri­ju i tra­di­ci­ju ve­lič­ko­ga kra­ja, ali i da se za­jed­nič­ki kre­i­ra­ju no­ve ide­je za oču­va­nje i bu­du­ći raz­voj jed­nog od naj­ljep­ših pred­je­la Cr­ne Go­re. Do­ma­ćin oko 170 zva­ni­ca bi­lo je Udru­že­nje Ve­li­ča­na za Cr­no­gor­sko pri­mor­je – Ko­tor, a su­or­ga­ni­za­to­ri „Klub Ve­li­ka“ i „Ve­lič­ka Ka­pe­ta­ni­ja“ iz Pod­go­ri­ce.
– Oku­pi­li smo se ra­di dru­že­nja sa ci­ljem da mi sa Pri­mor­ja, od De­be­lo­ga bri­je­ga do Ul­ci­nja, a naj­vi­še iz Tiv­ta i Ko­to­ra, po­mog­ne­mo svom rod­no­me se­lu – na­gla­sio je Mom­či­lo Ste­še­vić, pred­sjed­nik Udru­že­nja. Spe­ci­jal­ni go­sti, ujed­no i do­ma­ći­ni ve­če­ri, bi­li su is­tak­nu­ti stva­ra­o­ci ve­lič­kog kra­ja: ge­o­graf prof. dr Mar­ko Kne­že­vić, autor mo­no­gra­fi­je „Ve­li­ka i Nov­ši­će“, Bran­ko Jo­kić, autor se­dam knji­ga, me­đu ko­ji­ma su i „Rječ­nik ve­lič­kog go­vo­ra“ i „Za­pi­si o Ve­li­ci i Ve­li­ča­ni­ma“, te prof. Bran­ko Pa­u­no­vić, autor knji­ge „Ve­li­ka – več­na pat­nja“, ko­ji je 40 go­di­na po­sve­tio pro­svjet­nom ra­du na Ko­so­vu. Pro­fe­sor dr Ran­ko Si­mo­no­vić obra­tio se pri­sut­ni­ma is­pred Od­bo­ra za obi­lje­ža­va­nje 70 go­di­na od fa­ši­stič­kog ge­no­ci­da u Ve­li­ci (28. ju­la 1944. go­di­ne), go­vo­re­ći o Zbor­ni­ku ra­do­va sa na­uč­nog sku­pa odr­ža­nog tim po­vo­dom pri­je dvi­je go­di­ne. Pri­sut­ni su ima­li pri­vi­le­gi­ju da do­bi­ju ne­ku od broj­nih knji­ga, ko­je su ovi is­tak­nu­ti Ve­li­ča­ni do­ni­je­li. Čast je i li­je­po je da dje­cu svo­ju uče i na­u­če da se po ro­du ve­lič­ko­me ka­zu­ju, jer ima­ju po če­mu i ima­ju po ko­me, a na to ih, po ri­je­či­ma Mi­o­mi­ra Mi­ja Bo­ško­vi­ća, no­vi­na­ra i pu­bli­ci­ste, oba­ve­zu­je vje­ko­vi­ma te­gob­na, a ča­sna ve­lič­ka isto­ri­ja, ali i ovaj skup.
– Rod­na na­ša Ve­li­ka je osta­la i op­sta­la, u jed­nom mo­men­tu bi­lo joj je i ti­je­sno – u sva­koj na­šoj ku­ći bi­lo je po pe­to­ro-še­sto­ro dje­ce i ta­da se na­ša Ve­li­ka po­če­la „pre­li­va­ti“ pre­ko ča­kor­ske me­đe u pi­to­mu i ako bog da po­no­vo na­šu Me­to­hi­ju i sve­te vo­de Li­ma. Kre­nu­li smo tr­bu­hom za kru­hom, za zna­njem, ško­la­ma, za­po­sle­njem, za bu­duć­no­šću. Ve­li­ku svi pod­jed­na­ko no­si­mo u sr­ci­ma... Bra­ća i se­stre smo svi mi, brat­stvom i se­strin­stvom nas je uči­ni­la za­jed­nič­ka mu­ka, za­jed­nič­ka ne­sre­ća i za­jed­nič­ki po­grom ko­ji su na­ši is­tr­pje­li i pre­tr­pje­li sa­hra­nju­ju­ći, go­mi­la­ju­ći i sku­plja­ju­ći u dvo­ri­štu svo­me, kao ne­sret­ni To­mi­ca Goj­ko­vić, osam­na­e­sto­ro če­lja­di na jed­nom mje­stu, učas pre­kla­nih, mo­žda u ne­kih kob­nih, vječ­nih de­se­tak mi­nu­ta... Mi se sre­ta­mo već pet­na­e­stak go­di­na sva­kog sve­tog i tu­žnog 28. ju­la is­pred hra­ma ve­lič­kih mu­če­ni­ka. Pre­po­zna­je­mo se, lju­bi­mo se i obe­ća­va­mo jed­ni dru­gi­ma vi­đe­nje, po­zi­va­mo se da se sret­ne­mo i da se pod­sje­ti­mo, to su ti „ure­če­ni sa­stan­ci“, po­ru­čio je Bo­ško­vić. Svo­jim pje­sma­ma „Obe­ća­ni sno­vi” i „Tra­go­vi dje­tinj­stva“, mla­da pje­sni­ki­nja Sla­đa­na Pa­u­no­vić i pre­ka­lje­ni pje­snik To­dor Ži­va­lje­vić Ve­lič­ki, ko­ji je ka­zi­vao „Mo­li­tvu za moj rod ve­lič­ki“ i svo­je po­e­me „Me­to­hi­ja“ i „Mo­le­ban za ra­ba Te­o­do­ra“, da­li su svoj pe­čat ovom su­sre­tu Ve­li­ča­na, baš kao i gu­slar Mi­lun To­mo­vić.
– Is­pu­nja­va me za­do­volj­stvom to što smo upr­kos isto­rij­skim po­ša­sti­ma op­sta­ja­li na ovim va­zda ne­mir­nim i tra­gič­no po­di­je­lje­nim pro­sto­ri­ma. Op­sta­ja­li za­to što smo zna­li da ča­sno slu­ži­mo svom po­ro­du, brat­stvu i ple­me­nu, da ozbilj­no i od­go­vor­no slu­ži­mo svom ve­lič­kom ko­ri­je­nu po unu­tar­njoj po­tre­bi, po mje­ri svo­jih na­sli­je­đe­nih ili ste­če­nih shva­ta­nja i sa­zna­nja. Pred sva­kog od nas u da­na­šnjem vre­me­nu ovim či­nom pro­na­la­že­nja se­be u za­jed­ni­štvu pri­no­si ča­sno i mo­ral­nu oba­ve­zu pred pre­ci­ma, a još i vi­še pred po­tom­ci­ma, da na­ša dje­ca zna­ju ko su, oda­kle su, i ku­da tre­ba da idu, da ni­ka­da i ni­gdje ne bu­du za­tro­va­ni ne­ra­zu­mi­je­va­njem ili mr­žnjom, zbog to­ga što je ne­ko dru­ge vje­re, dru­ga­či­je se osje­ća i pro­mi­šlja svi­jet oko se­be.., po­ru­čio je pje­snik Ži­va­lje­vić.
Zo­ran Jo­kić, Ve­li­ča­nin ko­ji već du­go ži­vi u Ko­to­ru, po­zna­ti sce­no­graf i di­zaj­ner, sma­tra da ova­kva dru­že­nja tre­ba da do­pri­ne­su po­bolj­ša­nju uslo­va ži­vo­ta u Ve­li­ci, va­lo­ri­za­ci­ji nje­nih pri­rod­nih, kul­tur­nih, isto­rij­skih i ljud­skih po­ten­ci­ja­la.
– Ima­mo vr­hun­ske struč­nja­ke ko­ji su iz­ni­je­li niz po­da­ta­ka o ono­me što je bi­lo u pro­šlo­sti, ali nas in­te­re­su­je što je Ve­li­ka u na­red­nih 50 go­di­na, vi­zi­ja svih na­sled­ni­ka te tra­di­ci­je. Ve­li­ka, na­ža­lost, ži­vi na stra­da­nji­ma, umje­sto da po­stra­da­li bu­du po­vod na­ših oku­plja­nja, a ne uzrok. To je „od­skoč­na da­ska“ da se gra­di ne­što mno­go po­zi­tiv­ni­je i bo­ljem – ka­že Jo­kić. No­vlja­nin Ra­di­vo­je Džu­do­vić sma­tra da je fan­ta­stič­no to što se ova­kvi su­sre­ti or­ga­ni­zu­ju i u Ko­to­ru i u Ve­li­ci, u vri­je­me kad se lju­di otu­đu­ju, pu­no zu­na­či kad se vi­diš sa ne­kim po­sli­je mno­go go­di­na.
– Za­što se lju­di od­li­va­ju od­o­zgo – ko­li­jev­ka uče­nja li­je­pog po­na­ša­nja i sve­ga što jed­no di­je­te mo­že da pri­mi, to je Ve­li­ka i svi ti kra­je­vi, kad ne­ko oda­tle ode bi­lo gdje u svi­je­t, te­ško ga pu­šta­ju, on se svud mo­že pri­miti, ne pu­šta­ju ga da se la­ko vra­ti, jer on već ima ne­ki svoj pe­di­gre, po­na­ša­nje, stav, da mo­že da us­pi­je bi­lo gdje za­đe, u bi­lo ko­je dru­štvo, bi­lo ko­ju po­ro­di­cu – pri­mje­ću­je Džu­do­vić.
Ključ­no pi­ta­nje za Ve­li­ku je ka­ko mo­ti­vi­sa­ti mla­de da osta­ju u se­lu i da se vra­ća­ju oni ko­ji su de­ce­ni­ja­ma ra­ni­je od­se­li­li. Naj­ne­op­hod­ni­je je, po ri­je­či­ma Mom­či­la Ste­še­vi­ća, da se ogra­di cen­tral­no gro­blje, da se na­pra­vi no­va ka­pe­la, da se lo­kal­ni pu­te­vi iz­gra­de, da se za­dr­ži ko­li­ko je iole mo­gu­će to sta­nov­ni­štvo da ži­vi go­re.
– Ni­je­smo ne­ki bo­ga­ta­ši, ali ko­li­ko-to­li­ko mo­že­mo, sku­pi­mo se za ne­ke do­na­ci­je kad tre­ba. Vra­ća­ju se mla­di, vra­ća­ju se sta­ri, do­šla su ta­kva vre­me­na, ima do­sta no­vih vi­ken­di­ca i ku­ća, do­sta sta­rih ku­ća se re­no­vi­ra, ima­nja se ob­ra­đu­ju. To­kom lje­ta Ve­li­ka je za­i­sta ve­li­ka, zi­mi je ma­lo pa­siv­no, po­đu za Be­ra­ne, za Pod­go­ri­cu, na Pri­mor­je, za Sr­bi­ju, Bo­snu, ali lje­ti se vra­ća­ju. Ima do­sta lju­di ko­ji se ba­ve sto­čar­stvom, vo­ćar­stvom, vra­ti­li su se i ob­ra­đu­ju ze­mlju, a ima do­sta i onih ko­ji ni­je­su ni­ka­ko išli od­o­zgo, ne­go ži­ve i ra­de u Ve­li­ci, ob­ja­šnja­va Ste­še­vić. Nje­gov brat To­mo Ste­še­vić, je­dan je od onih ko­ji Ve­li­ku ni­je­su na­pu­šta­li. Za­jed­no sa njim iz Ve­li­ke su u Pr­čanj do­šli i Mo­mo Pa­u­no­vić, Zo­ran Pa­u­no­vić, kao i Mar­ko Pa­u­no­vić, 24-go­di­šnji stu­dent teh­nič­kih na­u­ka, ko­ji na­sta­vlja tra­di­ci­ju od­la­ska in­te­lek­tu­a­la­ca iz Ve­li­ke, s ob­zi­rom da u rod­nom se­lu ne­ma per­spek­ti­ve da ra­di u svo­joj stru­ci i da ži­vi od to­ga.
– Na zad­njem po­pi­su MZ Ve­li­ka je ima­la ukup­no 314 sta­nov­ni­ka, a uoči Dru­gog svjet­skog ra­ta 2.016 sta­nov­ni­ka, ta de­mo­graf­ska sli­ka ima ten­den­ci­ju pa­da iz raz­lo­ga što su iz­ra­že­ni eko­nom­ski pro­ble­mi, ne­ma­mo ni­ka­kav pri­vred­ni su­bjekt, fa­bri­ku, po­gon, ko­ji bi mo­gli da za­dr­že sta­nov­ni­ke. Ap­surd­no je to što se­lo Ve­li­ka ima to­li­ko kva­li­tet­nih ka­dro­va, po gla­vi sta­nov­ni­ka ovo je naj­pro­sve­će­ni­je se­lo u svi­je­tu, jer je pre­ko 500 lju­di iz nje­ga za­vr­ši­lo fa­kul­te­te, a ima­mo oko 50 dok­to­ra i ma­gi­sta­ra, ra­su­tih na sve če­ti­ri stra­ne svi­je­ta. Tru­di­mo se da ih ma­lo ani­mi­ra­mo, a i kod njih se pro­bu­di­lo to ro­do­lju­blje i lju­bav za za­vi­čaj, ho­će da nam po­mog­nu, daj bo­že da to što smo za­mi­sli­li i us­pi­je. Ima­nja su do­sta za­pu­šte­na, a da se vra­te, ne­ma­ju gdje da se za­po­sle, to je za sa­da ne­mo­gu­će. Vra­ća­ju se in­di­vi­du­al­no, a mi bi­smo vo­lje­li da to bu­de što ma­sov­ni­je – ka­že To­mo Ste­še­vić. Sa na­ma je po­di­je­lio uspo­me­ne iz vre­me­na ka­da je po­ha­đao pr­vi raz­red osnov­ne ško­le u Ve­li­ci. Sta­ra fo­to­gra­fi­ja pri­ka­zu­je pre­ko 30 pr­va­ka, a sad se­lo ima sa­mo 12 đa­ka u sva če­ti­ri odje­lje­nja.
Pro­gram je vo­dio Vla­di­mir Jo­kić, Ve­li­ča­nin iz Ko­to­ra, a Ve­li­čan­ke sa Pri­mor­ja su se po­tru­di­le da zva­ni­ce uži­va­ju u uku­sno pri­pre­mlje­nom po­slu­že­nju i ko­la­či­ma.
M.D.Po­po­vić


Ne­ka ka­men pro­go­vo­ri

Na­pra­vi­li su no­vu škol­sku zgra­du, a ta sta­ra ško­la je na­ša sve­ti­nja – slu­ži­la je i kao se­o­ska pro­dav­ni­ca, am­bu­lan­ta, mje­sna kan­ce­la­ri­ja, a ka­da je te funk­ci­je pre­u­ze­la op­šti­na Plav, zgra­da je po­sta­la „ni­či­ja“. Tra­ži­li smo od Mi­ni­star­stva pro­svje­te da je ustu­pe se­lja­ni­ma, jer nas ve­zu­ju uspo­me­ne za nju kao je­din­stve­no kul­tur­no do­bro, zi­da­li su je na­ši pre­ci, kle­sa­li lo­kal­ni ka­men i sva­ki ka­men ima svo­ju isto­ri­ju. Di­rek­tor­ka Upra­ve za kul­tur­na do­bra Cr­ne Go­re Ana­sta­zi­ja Mi­ra­no­vić nam je po­mo­gla da spa­se­mo tu ško­lu, ko­ja je zva­nič­no osno­va­na pri­je 150 go­di­na (1864). To­li­ko je iz nje iza­šlo dok­to­ra, prav­ni­ka, eko­no­mi­sta, uče­nih lju­di, kad bi svi da­li po če­ti­ri eura, na­pra­vi­li bismo dvo­rac od nje i pri­veli je na­mje­ni – da bu­de usta­no­va kul­tu­re – is­ti­če To­mo Ste­še­vić.


Od sje­ća­nja do za­vi­čaj­nog mu­ze­ja

Ve­li­ka je u svo­joj isto­ri­ji 12 pu­ta pa­lje­na, a 1944. go­di­ne od fa­ši­stič­ke ru­ke je stra­da­lo oko 600 sta­nov­ni­ka iz dva se­la i o to­me se ću­ta­lo 70 go­di­na. Mi smo po­sta­vi­li hram „Sve­ti Ki­rik i Ju­li­ta“ po­sve­ćen svim tim mu­če­ni­ci­ma, ko­ji su bi­li po­kla­ni sa­mo za­to što su bi­li hri­šćan­ske vje­re. Pro­šle go­di­ne po­sje­tio nas je pa­tri­jarh Iri­nej sa sve­šten­stvom. Na­mje­ra nam je da na­pra­vi­mo za­vi­čaj­ni mu­zej, se­o­sku bi­bli­o­te­ku, po­što ima­mo već šest hi­lja­da na­slo­va. Ho­će­mo da na­pra­vi­mo i sa­lu gdje će­mo da se sre­ta­mo 28. ju­la, na dan po­ko­lja Ve­li­ča­na, na sa­bo­ru sa ope­lom i li­tur­gi­jom – ka­že To­mo Ste­še­vić.


Zna­me­ni­ta pro­šlost, ne­is­ko­ri­šće­ni re­sur­si

Ve­li­ka je do 1944. go­di­ne bi­la op­šti­na, naj­ve­će se­lo na Bal­ka­nu, ko­je ba­šti­ni tra­di­ci­ju jed­ne od naj­sta­ri­jih ško­la u Cr­noj Go­ri. Iz­nje­dri­la je pr­vo­ga dok­to­ra na­u­ka u Cr­noj Go­ri – Ili­ju Vu­če­ti­ća ko­ji je dok­to­ri­rao 1880. go­di­ne u San Pe­ter­bur­gu. Se­lo pri­pa­da op­šti­ni Plav, a gra­ni­či sa op­šti­na­ma An­dri­je­vi­ca, Be­ra­ne, Peć, De­ča­ne i sa Al­ba­ni­jom. Okru­žu­ju ga pla­ni­ne Ča­kor i Mo­kra, Li­je­pi do, Va­ga­ni­ca, kra­se 17 ži­vih po­to­ka, ak­tiv­ni to­kom ci­je­le go­di­ne. Od in­fo-ta­ble „Ve­li­ka“ do Ko­tlo­va ima­mo 34 ki­lo­me­tra, put Mu­ri­no–Ča­kor–Peć je od­u­vi­jek spa­jao lju­de sa ovih pro­sto­ra, sa­gra­đen 1934. go­di­ne za vri­je­me kra­lja Alek­san­dra. U Ko­tor­skom ar­hi­vu sam na­šao po­da­tak da je pr­vi Ve­li­ča­nin ko­ji je pri­je 200 go­di­na sa­hra­njen na gro­blju u Ška­lja­ri­ma bio dr Vla­di­mir Ži­va­lje­vić. Udru­že­nje Ve­li­ča­na Pri­mor­ja bro­ji 130 čla­no­va, od Iga­la do De­be­log bri­je­ga ima 118 do­ma­ćin­sta­va, či­je su gla­ve do­šle ov­dje pri­je 60-80 go­di­na, re­kao nam je Mo­mo Ste­še­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"